Menu
Blog

İğneli Epilasyon Nedir?

İğneli Epilasyon Nedir?

Tüy köklerinin elektrik akımı veren bir cihaz kullanılarak yakılması ve tüylerin kökünden, kesin olarak alınması işlemine iğneli epilasyon uygulaması denmektedir. Elektrik etkisiyle yakılan tüyler eskisi kadar güçlü olmamakta, uzun vadede büyük avantajlar ve rahatlık sağlanmaktadır. Elbette bu işlemin en büyük avantajı kişiyi uzunca bir dönem sağlıklı şekilde tüylerden kurtarmış olmasıdır.

İğneli Epilasyon Türleri Nelerdir?

Klinik yöntemlerle yapılan bir işlem olan iğneli epilasyon türleri iki farklı kategoride ayrılmaktadır:

 1. Galvanik İğneli Epilasyon: Bu yöntemde kıl köküne direkt olarak elektrik enerjisi aktarılmakta ve sodyum hidroksit etkisiyle kök hücresi tamamen ortadan kaldırılmaktadır.
 2. Termolisis İğneli Operasyon: İletken madde olarak suyun kullanıldığı bu yöntemde kökü saran çepere titreşim uygulanmakta, kökün kendiliğinden ısınıp kendi ısısıyla kendisini yok etmesi sağlanmaktadır.

İğneli Epilasyon Nasıl Yapılır?

İşlemi uygulamadan önce hangi cihazla işlem yapılacağı yani iğneli lazer epilasyon yönteminin tercih edilmesinin daha uygun olduğu belirlenmektedir. Kıl köklerinin uzmanlar tarafından incelenmesiyle karar verilmesini kıl kökünden daha ince bir ucu olan medikal aletle elektrik akımının verilmesi basamağı takip eder. Kıl köklerinin yanmasını sağlamak amacıyla verilen akımın ardından yanan tüyler tamamen temizlenmek adına dikkatlice cımbızla çekilir. Yanan kıl kökü olmaması halinde işlem tekrar uygulanır ve her bir kıl kökü tek tek dikkatli şekilde temizlendiği için son derece etkin bir temizlenme sağlanır.

İğneli Epilasyonu Kimler Yaptıramaz?

Diyabet hastalarının doktor onayı olmadan yaptırmaması gereken bu işlemi ayrıca egzama gibi kronik cilt problemi olanların da hekim değerlendirmesi sonrasında uygulatması gerekmektedir. Uygulama için risk arz eden ve hekim onayı alması gereken diğer kişiler:

 • Kalp pili olanlar
 • Hamileler
 • Enfeksiyonu olanlar
 • Varis hastaları
 • Kanser hastaları
 • Bulaşıcı hastalığı olanlar
 • Cilt problemleri olanlar

İğneli Epilasyon Öncesi Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İşlem öncesinde kıl köklerinin cihaz tarafından daha etkin şekilde ortadan kaldırılması ve tüm tüylerin görülüp ortadan kaldırılabilmesi için tüylerin bir miktar uzamasına izin verilmelidir. Bu şekilde tüyler uygulama yapan kişi tarafından da uygulama yapılan tarafından da daha iyi şekilde ayırt edilebilir. Haliyle tamamen pürüzsüz ve yeni epilasyon yapılmış bölgelere uygulama yapılamamaktadır.

İğneli Epilasyon Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Lazer epilasyon sonrası dikkat edilmesi gereken bazı temel ve önemli kurallar bu teknik için de geçerli olup önem arz etmektedir:

 • İşlemin yapıldığı cilt bölgesine 24 saat süresince su değmemesi gerekmekte, böylece operasyondan maksimum verim elde edilmektedir.
 • Lazerli bölgeye kozmetik ürünlerin sürülmemesi gerekmekte, vücudun hemen her bölgesinde uygulanabilen bu işlem sonrasında kimyasal ürünün cilde teması iz kalmasına neden olabilmektedir.
 • İşlemin yüz bölgesine yapılması için başvurduysanız mümkün olduğunca hassas bir şekilde ve soğuk veya ılık suyla yüzünüzü yıkamanız gerekir. Vücudun başka bir bölgesine uygulama yapıldıysa su temasından kaçınmalı veya yine ılık ya da soğuk suyla kısa bir durulama yapmalısınız.
 • Bulabildiğiniz en yüksek faktörlü güneş koruyucu kremi kullanmalı, işlem sonrası direkt gün ışığından kaçınmalısınız.

İğneli Epilasyon Riskli Midir?

Genellikle iğneli lazer epilasyon yaptıranlar oldukça memnun olmakta ve bu yöntem ‘’etkin, güvenilir’’ olarak değerlendirilmektedir. Kişiye özel olarak farklı iğnelerin kullanılması sayesinde steril şekilde tamamlanabilen bu işlemde herhangi bir bulaşıcı hastalıkla karşılaşma riski de böylece ortadan kaldırılmaktadır.

İğneli Epilasyon Ne Kadar Sürer?

İşlemin etkilerinin kesinleştiği ve sona erdirileceği süre kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Ancak diğer epilasyon türlerine göre kıyaslandığında daha hızlı sonuç verdiği bilinmektedir. Öyle ki ilk seans itibariyle kişi etkileri görebilmekte, seanslar ilerledikçe etkiler daha iyi şekilde görülmektedir.

Siz de tüylerinize hem maksimum etkiyle hem de uzun süreyle veda etmek için iğneli lazer operasyon işlemini tercih edebilir, bu uygulama ilişkin görüş, soru veya deneyimleri bizlerle paylaşabilirsiniz.